EN TR

Latest News

BOĞAÇ 6x6 IKA Çatışma Bölgesinden Yaralı Tahliye Edecek!

Çok Maksatlı Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu 6x6 BOĞAÇ, “Uzaktan Komutalı Yaralı Tahliye Aracı’na dönüştürüldü.

12 Eylül, 2020

BOĞAÇ’a uzaktan komuta edilebilen ve üzerinde bir sedye taşıyan modül entegre edildi ve halihazırda Libya’da da görev yapan bomba imha robotu TMR-II Çetin (veya TMR-II Kutlu) ile ortak görev yapabileceği bir görev tanımlandı. Buna göre BOĞAÇ, çatışmanın sürdüğü̈ ve kurtarma/sağlık ekiplerinin girmesinin riskli olduğu durumlarda yaralının yanına gönderilecek.

Uzaktan komuta edilen modül (lift sistemi), sedyeyle birlikte yere indirilecek ve sedye, TMR-II Çetin veya TMR-II Kutlu tarafından çekilerek yerde yatan yaralının boyu kadar uzatılacak.

Yaralının bilinci yerinde ve kendisini sedyeye alabilecek kadar hareket edebiliyorsa, kendi kendine sedyeye çıkacak ve vakumlu sedye (yaralı yattıktan sonra tüm vücudunu saran ve sabitleyen bir sedye) uzaktan komutayla aracın üzerine alınarak yaralı güvenli bölgeye götürülecek.

Eğer yaralının bilinci kapalı veya hareket edemiyorsa fakat kendisine yardım edebilecek arkadaşları varsa, onların yardımıyla sedyeye konacak ve yine bu modülle araca alınarak bölgeden çıkartılacak.

Yaralının bilinci kapalı veya açık olsa da hareket edemez haldeyse ve yanında kendisini sedyeye alabilecek hiç kimse yoksa, TMR-II Çetin bu noktada tekrar devreye girecek ve yaralıyı sedyenin üzerine çekecek.

Uzaktan komutayla yapılan tüm bu faaliyetler hem BOĞAÇ’ın hem de TMR-II Çetin’in üzerindeki kameralar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Konsepte İlişkin Detayları açıklayan Elektroland Defence Kalite Sistem Yöneticisi Evren Çetin: “BOĞAÇ Tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarladığımız ve ürettiğimiz insansız kara platformudur. Harekât alanının ihtiyaç duyduğu farklı maksatlara göre konsept çalışmalarımız devam etmektedir. Son olarak BOĞAÇ’la ilgili ‘Yaralı Tahliyesi Konseptini geliştirdik ve denemelerine başladık. Yaralı tahliyesi görevi çok zorlu bir görevdir. Söylemesi kolay aslında icra etmesi zor bir görevdir. Bu zorluğu güvenlik güçlerimizin geçmişteki operasyonlarda da son dönemdeki operasyonlarda da yaşadıklarına şahit olduk. Bizim de odaklandığımız nokta tam da bu güvenlik güçlerimizin çektiği zorlukları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu son konseptimizi oluştururken güvenlik güçlerimizin harekât ihtiyaçlarına odaklandık. Bu noktada Savunma Sanayii Başkanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, kuvvet komutanlıklarımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile sıkı iletişim içerisindeyiz. Yaptığımız araştırmalar neticesinde, BOĞAÇ’ın muadili olan insansız kara platformlarında kısmi olarak bu görevi yerine getiren platformlar olduğunu görmekteyiz. BOĞAÇ’ı bu sistemlerden ayıran en büyük özellik, bilinci kapalı ya da hareket edemeyen bir yaralı dahi olsa, bu yaralıyı kendi imkânlarıyla ve üzerindeki ekipmanlarla BOĞAÇ’ın üzerine alarak en güvenli şekilde ilk yardım noktasına götürebilmesidir. Operasyon süresi ortalama 4 dakikadır.”