EN TR

Interview

Denizlerin Derinliklerine Meydan Okumak, Dosta Güven, Düşmana Korku Vermek, Bedensel ve Ruhsal Gücün Yanı Sıra Oldukça Zor ve Nitelikli Bir Eğitim ile Mümkündür!

Geleceğinin modern teknolojiyle teçhiz edilmiş platformlara ve onları kullanacak iyi eğitimli mürettebata bağlı olduğunun bilincinde hareket eden Denizaltı Filosu Komutanlığı’na 14 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ziyarette son durağımız envanterdeki modern teknoloji ile teçhiz edilmiş denizaltı gemilerini kullanacak mürettebatın eğitildiği Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığı oldu. İlk olarak Denizaltı Eğitim Merkezi Eğitim Başkanı Dz. Alb. Ender KÖNEZ ile birlikte Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığını gezdik ardından kendisiyle Dumlupınar Denizaltıcılık Tarihi Salonu’nda Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığının dünü, bugünü, icra edilen eğitim faaliyetleri ve kullanılan simülatör sistemleri üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Date: Issue 128 - March 2024 Update: 20 Nisan, 2024

Hem görevlerin fiziki ve psikolojik zorluğu, hem de görev yapılan bölgenin fiziki zorlukları sebebiyle istisnai bir görev olan Denizaltıcılık; güçlü, kararlı, fedakâr, kendine güvenen, ekip ruhu ile çalışan, dalışta ve satıhta kader birliği yapan, arkadaşlık ve dostluk içinde yaptığı işten gurur ve onur duyanların işidir. Bireysel hataların büyük kayıplara sebep olabileceği bu önemli görevi ifa edecek denizaltıcı personel 1 Nisan 2017 tarihinden bugüne ülkemizde eğitilmektedir. Denizaltılarımızda görev yapacak personelin yetiştirilmesi konusu, denizaltı kuvvetinin geliştirilmesinde platform tedariki ile aynı önemde görüldüğünden, Denizaltı Filosu kendi personelini yerli eğitim sistemi ve yerli müfredat ile kendi bağrında yetiştirmektedir.

Defence Turkey: Komutanım, öncelikle Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın tarihçesi ve kuruluşu ile ilgili bizlere bilgi verir misiniz?