EN TR

Latest News

KORAL-II Kara Platformunda Uzaktan Radar ED/ET Sistemi

IDEF ‘23 Fuarında ASELSAN standında kapalı alanda sergilenen dikkat çekici Elektronik Harp Sistemlerinden birisi de ölçekli model üzerinden tanıtımı yapılan KORAL-II (Yeni Nesil Koral) Kara Platformunda Uzaktan Radar ED/ET Sistemi idi.

Date: 18 Eylül, 2023 Update: 13 Haziran, 2024

2020 yılında imzalanan sözleşme altında geliştirme çalışmalarına 12 Kasım 2020’de başlanılan ve 2025 yılı ilk yarısında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenen KORAL-II, GaAs tabanlı T/R modüllerden oluşan selefi KORAL-I’e kıyasla GaN temelli HEMT (High Electron Mobility Transistor) ve MIMIC (Monolithic Microwave Integrated Circuit) yapılarının kullanılması sayesinde daha geniş frekans bandı (radar frekanslarının tümünü kapsadığı belirtildi) kapsaması ve daha yüksek çıkış gücü (daha uzun menzil) isterlerine cevap verebilecektir.  Hem Radar ED, hem de Radar ET rolünde daha geniş frekans açıklığına sahip olacak ve tehdit radar yayınlarının yön ve konumunu daha hassas şekilde tespit edebilecek kabiliyetteki KORAL-II bu sayede kullanıcıya hedef unsurları hedef unsurları daha uzak mesafeden tespit ve karıştırma/köreltme yeteneği kazandıracaktır.

Yeni nesi tehditlere karşı geliştirilmiş modern bir Stand-Off Jammer Sistemi olarak KORAL-II, düşman hava sahasında belirli bir derinliğe kadar güvenli hava koridoru açarak savaş uçaklarımızın hayalet uçak gibi, düşman radarları tarafından görülmeden, ülke topraklarına girmesini ve görevlerini icra ettikten sonra yine güvenli bir şekilde geri çıkmasını sağlayabilecektir. Alt bant ve üst bant Radar ED ve ET Sistemlerine sahip olan KORAL-II, Operasyonel Kontrol Ünitesi ile uzaktan kontrol edilebilmektedir. KORAL-II aynı zamanda herhangi bir sığınak ortamından da kontrol edilebiliyor. Yani sisteme girip uzaktan kontrol edebiliyorsunuz, mesela Ankara’dan. Yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş gelişmiş algoritmalara sahip olan ve gerek yazılımsal, gerekse donanımsal ve RF tasarım anlamında en yüksek tenolojileri barındıran KORAL-II Sistemi ile hem fiber-optik kablo hem de RF veri bağı (Data Link) üzerinden emniyetli haberleşme mümkün olabilmekte. Standart konfigürasyonda her bir KORAL-II Kara Platformunda Uzaktan Radar ED/ET Sistemi seti; 2’si Alt Bant ve 2’si Üst Bant olmak üzere toplam 4 R-ET Sistemi Aracı, Alt Bant R-ED Sistemi Aracı, Üst Bant Radar-ED Sistemi Aracı, Bakım-Onarım Birimi ve Yaşam Destek Birimi Araçları ve taşınabilir yapıdaki (treyler üzerine yerleştirilmiş) Operasyonel Kontrol Ünitesi’nden oluşmaktadır. Ancak kullanıcı ihtiyacına göre bu setten farklı kombinasyonlar (kullanıcı talebine göre R-ED veya R-ET Sistemi sayısı artabilmekte) oluşturulabilecek ve araç sayısı artırılabilecek.

Haberleşme bandında çalışabilen (frekans bandı olarak haberleşme bandında da işlem yapabiliyor) radara karşı bir sistem olan KORAL-II Sistemindeki R-ED ve R-ET Araçları ile Operasyonel Kontrol Ünitesi arasında Radyo Link kullanıldığında görüş hattında (LoS) herhangi bir mesafe kısıtlaması söz konusu olmayacak. Mesela başka bir şehirden Sisteme bağlanarak kontrol edilebilecek. Ancak, fiber-optik kablo ile haberleşme sağlanacak ise araçlar arasında mesafe azami 1km ile sınırlı olacak. 

KORAL-I Mobil Radar EH Sistemi’nde kullanılan antenlerin ebatları, çalışma frekansları, çıkış güçleri, GaAs T/R (Gönderme/Alma) modülleri faz dizili anten teknolojisi ve elektronik huzme yönlendirebilme kabiliyetleri göz önünde bulundurulduğunda KORAL Radar ET Sistemi’nin 150-200km menzile, KORAL Radar ED Sistemi’nin ise aracın bulunduğu konumun deniz seviyesinden yüksekliğine ve hasım radarın gücüne bağlı olarak azami 300-500km menzile kadar kullanılabileceği tahmin edilmekteydi. KORAL-II’de ise belli ölçüde menzil artışı yanında GaN temelli HEMT ve MIMIC yapılarının kullanılması sayesinde gerek tespit hassasiyeti, gerekse karıştırma performansı açısından daha yüksek seviyelere çıkılacağını değerlendirmekteyim.