EN TR

Latest News

Millî Savunma Bakanlığında Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

Date: 21 Mart, 2024 Update: 20 Nisan, 2024

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ DOLAYISIYLA TÖRENLER DÜZENLENDİ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109’uncu yıl dönümü vesilesiyle başta Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan ve bayrak uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri kapsamında;

 • Deniz Kuvvetleri yüzer unsurları ile Çanakkale Boğazı’nda Denizde Geçit Töreni ve Çanakkale Deniz Müzesinde ULUÇALİREİS müze denizaltısının açılışı,
 • SOLOTÜRK tarafından Çanakkale’de (Şehitler Abidesi) hava gösterisi ve muharip uçak geçişi,
 • Mehteran Birlik Komutanlığımızca da konser icra edilmiştir.

Sayın Bakanımız ise;

 • 16 Mart’ta Bakanlığımızda düzenlenen törene katılmış, ardından kahraman gazilerimiz ile şehit ve gazilerimizin kıymetli aileleriyle iftar yemeğinde bir araya gelmiş,
 • 18 Mart’ta Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene katılarak Valiliği ziyaret etmiş, 
 • Aynı gün, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte, tarihî Gelibolu Yarımadası’ndaki anma törenlerine iştirak etmiş; akabinde de Ankara’da bulunan 4’üncü Kolordu Komutanlığında Mehmetçiklerimizle yapılan iftara katılmıştır.

Sayın Bakanımız geçtiğimiz hafta içerisinde ayrıca, 

 • 14 Mart’ta Dışişleri Bakanı ve Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanımız ile Irak’a resmî bir ziyaret gerçekleştirmiş,
 • 15 Mart’ta Yüksekova/Hakkâri’de bulunan 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunarak Irak’ın kuzeyinde devam eden operasyonlar hakkında bilgi almış, ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın Hakkâri ziyaretine refakat etmiş,
 • 20 Mart’ta ise Kahramanmaraş’taki 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunmuş; şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve Mehmetçiklerimiz ile iftarda bir araya gelmiştir.

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI 

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

Son bir haftada 26; 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 242’si Irak’ın, 366’sı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 608 teröristi etkisiz hâle getirmiştir.

Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde, 19 Mart’ta bir üs bölgemize sızma ve saldırı girişiminde bulunan teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 4 kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, ilk belirlemelere göre 6 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Hain saldırıda şehit olan kahraman silah arkadaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz.

Menfur saldırı sonrası 19 ve 20 Mart’ta düzenlenen hava harekâtları ile Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap, Hakurk, Gara ve Kandil bölgelerinde terör örgütü PKK tarafından kullanıldığı tespit edilen ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen sığınak, barınak ve mağaralardan oluşan toplam 39 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 854 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.916 silah ve 803 bin 241 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 650 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 900 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Yine, bu hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Teröristler için tek çıkar yol, Türk adaletine teslim olmaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadelesine, eli kanlı teröristler ülkemiz ve bölgemiz için tehdit olmaktan çıkana kadar kararlılıkla devam edecek; korkuyu iliklerinde hisseden teröristler için son çırpınışlar asla bir çare olmayacaktır. 

Diğer yandan Suriye’de; 

 • Güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta,
 • Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir.

IRAK İLE ORTAK HAREKAT MERKEZİ’NİN KURULMASI

Irak ile Ortak Harekat Merkezi kurulması hususunda belirli seviyelerde görüşmeler devam ettiğini belirten Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, iki ülke arasında imzalanması planlanan Stratejik Çerçeve Belgesi için hazırlıklara devam edildiğini ifade etti. Bu belgede olması istenilen hususlardan birinin de Ortak Harekat Merkezi kurulması olduğunu vurgulayan Bakanlık kaynakları, bu harekat merkezinin işletilmesine yönelik teknik detayların söz konusu belge imzalandıktan sonra belirleneceğini söyledi.

IRAK TARAFININ TERÖRLE MÜCADELEYE YAKLAŞIMI

Bağdat’ta gerçekleşen görüşmelerde Irak tarafının da terör örgütü PKK’yı tehdit olarak gördüğünü belirten bakanlık kaynakları, Ortak Harekat Merkezi ve diğer terörle mücadeledeki iş birliği tekliflerine Irak tarafının olumlu yaklaştığını ifade etti. Bakanlık kaynakları, önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve hudut güvenliği gibi konularda Irak makamları ile çalışmaların artarak devam edeceğinin de altını çizdi.

HUDUTLARDA 174 ŞAHIS YAKALANDI

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

 • Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 7’si terör örgütü mensubu olmak üzere 174 şahıs yakalanmış; 2 bin 393 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 
 • Böylelikle, 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1.921’e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 36 bin 840’a yükselmiştir. 

Yine son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 40 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

KIŞ 2024 TATBİKATI BAŞARIYLA İCRA EDİLİYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, başarıyla icra ettiği operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir.

Bu kapsamda; Ağrı, Kars, Iğdır ve Tatvan’da düzenlenen Kış 2024 tatbikatı başarıyla icra edilmektedir. 

Ayrıca;

 • TCG ANAFARTALAR denizaltımız tarafından Dıraç/Arnavutluk’a, İtalya’ya ait CARLO BERGAMINI fırkateyni tarafından ise Mersin’e liman ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.
 • TCG GEDİZ fırkateynimiz tarafından da Dubrovnik/Hırvatistan’a liman ziyareti yapılması planlanmaktadır.

Yine Hava Kuvvetlerimizin tanker uçağı tarafından Romanya Hava Kuvvetlerine ait 4 adet F-16 uçağına 14 Mart’ta Romanya hava sahasında havada yakıt ikmali yapılmıştır.

UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZESİ’NİN VE NEFER’İN KABUL FAALİYETLERİ TAMAMLANDI

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük atılımların gerçekleştiği yerli ve millî savunma sanayimizin yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığı her geçen gün daha da artmaktadır. 

Bu kapsamda; Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, çeşitli miktarda “Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi” ve “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

 • Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,
 • Ülkemizin ve asil milletimizin güvenlik ve huzuru için gece gündüz demeden çalışmaya kararlılıkla devam edecektir.