EN TR

Latest News

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ: `SUNGUR için Uluslararası Alanda Çok Ciddi Bir Taleple Karşı Karşıyayız`

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İKİNCİ, 17 Mayıs Çarşamba günü SAHA MBA Programı kapsamında Denizlerin Altında Uzayın Derinliklerine Roket ve Füze Sistemleri konulu toplantıda konuştu.

Date: 18 Mayıs, 2023 Update: 14 Haziran, 2024

Yazar: Zeynep CANGIR

Roket ve füze sistemlerinin çıkışı, gelişimi ve geleceği ile Roketsan’ın, Türkiye’nin ve dünyanın roket ve füze teknolojilerindeki yeri ve hedefleri, harp başlığı trendleri, fırlatma sistemlerindeki trendler ve roket ve füze sistemlerindeki odak teknolojiler toplantının ana başlıkları arasındaydı.

MAM-L’nin IIR Arayıcı Başlıklı Versiyonunun Testleri Yapılıyor

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İKİNCİ, daha önce SAHA EXPO 2022’de sözleşmesi imzalanmış olan MAM-L IIR arayıcı başlıklı versiyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Murat İKİNCİ, MAM-L’nin IIR arayıcı başlıklı versiyonunun testlerinin devam ettiğini ve çok kısa zaman içerisinde TSK’nın kullanımına sunulacağını açıkladı.

LEVENT Hava Savunma Sistemi’nin Atışlarının Sene Sonu Yapılması Planlanıyor

Murat İKİNCİ, LEVENT Hava Savunma Sistemi’nin sene sonu atışlarının yapılmasının planlandığını söyledi. LEVENT Hava Savunma Sistemi gemilerdeki hava savunma sisteminin omurgasını oluşturacak. SUNGUR füzeleri baz alınarak geliştirilen LEVENT Hava Savunma Sistemi’nde iki aşama olacak. İlk aşamada geminin üzerindeki sensörlerle angajmanı sağlayacak olan LEVENT, ikinci aşamada ise kendi sensörleriyle otonom olarak hareket edecek. Füze üzerindeki çalışmalar devam etmekte.

Murat İKİNCİ, SUNGUR’un İhracat Talebini İfade Etti: “Uluslararası Alanda Çok Ciddi Bir Taleple Karşı Karşıyayız.”

Murat İKİNCİ, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’nin ihracat potansiyeli hakkında sevindirici gelişmeler paylaştı. Teslimatları devam eden ve halihazırda envanterde olan SUNGUR, Short-Range Air Defense (SHORAD) noktasında dünyanın en başarılı ürünlerinden bir tanesi. Hem omuzdan atılabilen hem de araç üzerine monte edilebilen versiyonları olan SUNGUR, IIR arayıcı başlığıyla hedefi vurma noktasında benzerlerinden daha üstün etkinlik sağlıyor. İKİNCİ: “Hem menzil açısından hem de yapabileceği manevra kabiliyetleri açısından da dünyadaki rakiplerinden daha ön plana çıkan bir ürün. Bu ürünün kabiliyetlerine bağlı olarak uluslararası alanda çok ciddi bir taleple de karşı karşıyayız.”

Murat İKİNCİ, ROKETSAN’ın İhracat Hedefleri İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Roketsan’ın ihracat odaklı büyümeye gayret gösterdiğini ifade eden İKİNCİ, ROKETSAN’ın her yıl ihracatını dolar bazında 2.5 kat artırdığını ifade etti. ROKETSAN’ın önümüzdeki yıldan itibaren gelirinin %50’nin üzerindeki kısmını ihracattan elde etmeyi planladığını belirten İKİNCİ, ROKETSAN’ın şu anki 800-850 milyon dolarlık cirosunu 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediğini söyledi. İKİNCİ: “Bu sadece geçici bir konjonktürel olgu değil. Önümüzdeki 10 yıl boyunca aslında dünyadaki talebe bağlı olarak ROKETSAN büyümesine devam edecek. ROKETSAN başarılı ürünleriyle uluslararası alanda ülkemizin ihracat potansiyelini hızla artıracağına inanıyoruz ve bu konuda da çok ciddi gayret gösteriyoruz.” ROKETSAN’ın Avrupa’dan da yoğun talep aldığını belirten İKİNCİ, önümüzdeki dönem içerisinde çok hızlı bir ihracat büyümesinin olacağını belirtti.