EN TR

Latest News

Stratejik kıyı tesislerinin su altı güvenliği Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin yerli ve milli ürünü Echorium Dalgıç Tespit Sonarı’na emanet!

Echorium Dalgıç Tespit Sonarı stratejik öneme sahip sivil ve askeri tesislerin kullanımına sunuldu.

18 Haziran, 2020

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Echorium Dalgıç Tespit Sonarı stratejik öneme sahip sivil ve askeri tesislerin kullanımına sunuldu.

Su altından gelebilecek tehditlerin operatöre ihtiyaç duymadan, uzak mesafelerden otomatik tespit edilebilmesine olanak sağlayan ve 7/24 çalışma özelliğine sahip Echorium Dalgıç Tespit Sonarı Merkezi Görüntüleme ve Kontrol İstasyonu ile Yüksek Güçlü Su Altı Sesli İkaz Sistemi birimlerinden oluşuyor.  

Yüksek Güçlü Sualtı Sesli İkaz Sistemi öncelikle dalgıcın yasak bölgeye yaklaştığına dair sesli ikazda bulunuyor. Dalgıcın yasak bölgeden çıkmaması durumunda ise duyulabilir frekansta yaydığı yüksek güçlü ses sinyalleri ile dalgıcı rahatsız ederek yüzeye çıkmasını sağlıyor.  

Sistemin en temel özelliklerinden biri, uzmanlık gerektirmeden, asgari bilgisayar kullanım becerisi ile güvenlik ekipleri tarafından harita bazlı kullanıcı ekranları ile kullanım imkânı sağlaması olarak ön plana çıkıyor.  Bu özellik sayesinde kısa süreli bir kullanıcı/operatör eğitimi ile sistemin etkin şekilde kullanılmasına imkân sağlanıyor. Ayrıca, sistem alan uzmanı tarafından kullanıldığında, sonar ekranları da seçime bağlı olarak görüntülenebiliyor. 

Saha entegrasyonu ve kabul faaliyetleri tamamlanan sistem, 24 saat esasına göre kullanılmaya başlandı. Ayrıca sektörün diğer firmalarına da canlı demo faaliyetleri ile sistemin performansı gösterilmeye başlandı.  

Sistemin temel özellikleri aşağıdaki gibidir:

➢ Yüksek Tehdit Tespit Mesafesi ve uzun reaksiyon süresi

➢ Yüksek Sadakat Seviyesinde Otomatik Tehdit Tespit, İzleme ve Sınıflandırma Kabiliyeti

➢ Düşük Yanlış Alarm Oranı

➢ Kullanıcı Dostu, Sonar Uzmanlığı gerektirmeyen Grafiksel Yazılım Arayüzü

➢ Otomatik Alarm Kabiliyeti ile Operatör Dostu

➢ Güvenlik Ekiplerine Saha Desteği için Gerçek Zamanlı Mobil İzleme Kabiliyeti 

➢ Uzaktan İzleme Kabiliyeti

➢ Hızlı Üretim ve Kurulum Süreleri (12 Ay<)

➢ Uzaktan Bakım/Onarım/Teknik Destek

➢ Yerinde Bakım/Onarım/Teknik Destek

➢ Düşük Hata Giderme Zamanı

➢ 7/24 Çalışma Kabiliyeti

➢ Yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranı

➢ Portatif Versiyonu ile Gemi Koruması 

➢ Yüksek Güçlü Ses Kaynağı ile Dalgıç Karşı Tedbir Kabiliyeti