EN TR

Latest News

Türkiye Ukrayna Savunma Sanayi İşbirliğinin Dünü ve Bugünü Saha Expo’da Masaya Yatırıldı

SAHA EXPO 2021 Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı kapsamında düzenlenen “Türkiye - Ukrayna Savunma Sanayii İşbirliği” panelinde konuşan Ukrayna’nın savunma ihracatından sorumlu kuruluşu Ukrspecexport Genel Müdürü Vadym Nozdria, Türkiye’ye gerçekleştirilen ihracat kalemleri ve devam eden çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

12 Kasım, 2021

Vadym Nozdria, Türkiye Cumhuriyeti’yle başta S-125-2D1 Hava Savunma Sistemi, MARS-L radarı, Skif Anti-Tank Füzesi ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan Mi-17 helikopterleri için overhol paketi olmak üzere peç çok farklı alanda büyük çaplı ihracat anlaşmaları imzaladıklarını dile getirdi. Daha önce kamuoyuna yansıyan bilgilere göre S-125-2D1 Hava Savunma Sistemi ve MARS-L radarı Libya için tedarik edilmişken, Skif Anti-Tank Füzeleri Katar Silahlı Kuvvetleri için tedarik edilmiştir.

Vadym Nozdria, Ukrayna’nın 6TD-2 dizel motorunu ve UGT-25000 gaz türbin moturunu Türk savunma sanayii projelerinde kullanımı için teklif ettiklerini ve uygun görüldüğü takdirde başta 3’üncü ülkelere ihracat olmak üzere ortak üretim konularını görüştüklerini dile getirdi. 1200bg gücündeki 6TD-2 dizel motorunu Fırtına-II projesi için teklif edilirken UGT-25000 gaz türbini Ukrayna MİLGEM ihracatı çerçevesinde değerlendiriliyor. UGT-25000 motorunun gemideki mevcut alana sığıp sığmayacağına yönelik daha önce STM ile bir çalışma yapılmıştı. Ukrayna ile imzalanan MİLGEM anlaşması 1 adet ADA Sınıfı Korvet’in üretimini kapsamakta olup diğer gemiler için henüz bir sözleşme imzalanmamıştır. Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran ilk korvetin Türkiye’de inşa edileceğini, donatımının ise Ukrayna’da yapılacağı yönünde daha önce bir açıklama yapmıştı.

Vadym Nozdria, ayrıca bu yıl Nisan ayında Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile Ukroboronprom arasında savunma sanayinde potansiyel işbirliklerine yönelik bir iyi niyet anlaşması imzalandığını duyurdu. Bu anlaşma çerçevesinde Ukrayna, jet motorlu AN-178 askeri nakliye uçaklarının ve AN-225 Mriya Stratejik Kargo uçağının ikinci prototipinin ortak üretimini de içeren bir teklifte bulunmuştur.