EN TR

Latest News

Uğur Coşkun`un Kurucusu Olduğu Ad Astra Technology Group (AATG) Şirketinin Lansman Toplantısı Yapıldı

Türkiye’nin teknoloji ekosistemi, özellikle yıkıcı teknolojiler üzerine yoğunlaşan yeni oyuncusu Ad Astra Technology Group’a merhaba dedi. Savunma ve havacılık sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Uğur Coşkun tarafından kurulan Ad Astra Technology Group, 8 Kasım’da düzenlenen şirket lansmanıyla birlikte sektöre iddialı bir giriş yaptı.

Date: 09 Kasım, 2023

Bir start-up firması olarak kurduğu BİTES’i, yaklaşık 500 kişilik kadrosuyla savunma ve havacılık sanayisinin en büyük 2’nci yazılım şirketine dönüştüren Coşkun, etkinlikte yaptığı konuşmada; savunma ve havacılık sanayisine adanmış 22 yılda elde ettiği tüm bilgi birikimini yansıttığı Ad Astra Technology Group ile sektörde yapılmayan işleri yapmayı ve geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Ad Astra Technology Group’un Sheraton Ankara’da düzenlenen lansmanına Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da katıldı. Yeni şirketini katılımcılara tanıtan Ad Astra Technology Group Kurucusu Uğur Coşkun; “Dünya teknoloji ekosisteminde lider olma ve bu alandaki yenilikleri ülkemize taşıma vizyonuyla yola çıktık ve 3 Kasım’da Ad Astra Technology Group’u kurduk. Özellikle yıkıcı teknolojiler olarak tanımlanan yeni ve karmaşık dünyanın birçok endüstriyi dönüştürme gücüne sahip; üretici yapay zekâ, web3 teknolojileri, dijital ikiz, XR teknolojileri, Metaverse, robotik teknolojiler ve 5G teknolojileri gibi alanlarda çalışan ve bu alanlarda ürünler çıkaran bir yüksek teknoloji şirketi olmayı hedefliyoruz. Sadece teknoloji üreten değil, aynı zamanda ülkemizdeki girişimci ekosistemine yol gösteren taraf olacağız.” dedi.

2000 yılında bir bilgisayarla kurduğu BİTES’i, Türkiye’nin en büyük 2’nci yazılım şirketi konumuna ulaştırdığını ve resmi süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte, 31 Ekim tarihi itibarıyla da ASELSAN’a devrettiğini hatırlatan Coşkun, yeni şirketin, Türkiye’nin teknoloji ekosistemindeki ihtiyaçtan doğduğunu vurguladı. Coşkun, “Özellikle NATO üyesi ülkelerin yıkıcı teknolojiler konusunda önemli girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Ülkemizde de bu konuda hızlı adımlar atmak zorundayız. Çünkü gelişmelere hızlı tepki veremeyen toplumlar, hızlı olanların müşterisi olmaya mahkumdur. Girişimimizin amacı, yıkıcı teknolojilere odaklanarak geleceğin ihtiyaçlarına bugünden çözüm üretmek.” diye konuştu.

Ad Astra Technology Group Kurucusu Uğur Coşkun, Türkiye’de teknolojik gelişmelere hızlı tepki verebilecek genç ve dinamik bir potansiyel olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bir yandan ürünleşme çalışmalarına yoğunlaşacak, diğer yandan genç teknoloji liderlerine yol göstermeye çalışacağız. Sektörün dinamiklerini bilen ve kullanıcılarla aynı dili konuşabilen bir sektör profesyoneli olarak, yenilikçi ve yıkıcı teknolojilerin sahadaki uygulamalara dönüştürülmesi vizyonu ve ileri görüşlülüğüyle hareket edeceğiz.”