EN TR

Latest News

`UMTAS-GM’nin İlk Atışı Yapıldı, Sene Sonu İnşallah Sahada Kalifikasyonu Bitmiş Olarak Seri Üretime Hazır Olacak!`

Avrupa’nın en büyük Sanayi Kümelenmesi olan “SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesinin” 5’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kampüsü (Ayazağa/İstanbul) Süleyman Demirel Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde ROKETSAN Genel Müdürü Murat İKİNCİ ile 2023 yılı sonlarında seri üretime hazır hale gelmesi beklenen UMTAS-GM, AKYA Milli Ağır Torpido, ORKA Milli Hafif Torpido ve Sub-ATMACA Füze Programları üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Date: 07 Mayıs, 2023

Defence Turkey: Öncelikle IDEF ‘23 Fuarı yaklaşıyor. Önceki IDEF’te çok güzel bir basın toplantısı yapmıştınız çok faydalı olmuştu. Bu yıl da öyle bir planlamanız var mı?

Murat İKİNCİ: Sürprizlerimizin bir kısmını da IDEF’e bırakıyoruz IDEF’te açıklayacağız.

Defence Turkey: Geçtiğimiz günlerde UMTAS-GM isimli yeni bir füze açıklandı bunun hakkında biraz bilgi alabilir miyiz? Selefi UMTAS’a göre ne gibi farklı özelliklere sahip olacak?

Murat İKİNCİ: Data-link üzerinden Man-in-the-loop olacak. Menzili daha uzun olacak, hem helikopterlerden, hem kara platformlarından fırlatılabilecek. Kanatları daha büyük, açılabilir bir şekilde tasarlandı. Katı yakıt roket motorlu bir füze olacak. Menzili ilk aşamada 25 kilometre olarak hedefliyoruz. Sonrasında 30 ve 40 kilometrelik versiyonlarını sahaya sürmeyi hedefliyoruz.

Defence Turkey: UMTAS için kullanıcıdan gelen en büyük eleştirilerden biri, maliyet etkin olması için tercih edilen, görüntüleme sisteminin çözünürlüğünün pazardaki diğer markaların ürünlerine göre biraz daha düşük olmasıydı. Artık ASELSAN da 640x512 gibi daha yeni ve daha yüksek çözünürlüklü kameralar geliştirdi füzeler için. UMTAS-GM 25 kilometre ötesine gideceği için görüntüleme sisteminde bir değişik olacak mı?

Murat İKİNCİ: UMTAS-GM’deki en büyük değişiklik hibrit arayıcı başlık olacak. Yani görüntüleme sadece IR kamera ile olmayacak hibrit bir arayıcı başlık olacak.

Defence Turkey: Hibrit’ten kastınız hem IR, hem milimetre dalga radarı mı?

Murat İKİNCİ: Hayır, IR ve yüksek çözünürlüklü CCD gündüz kamera.

Defence Turkey: UMTAS-GM’de data-link olacak dediniz, peki data-link menzili 25km ötesi için yeterli olacak mı?

Murat İKİNCİ: Data-link menzili uzatıldı, çalışmalar tamamlandı. Şu anda kullanılanın çok üzerinde bir menzile sahip olacak.

Defence Turkey: UMTAS-GM’yi ne zaman sahada görebileceğiz?

Murat İKİNCİ: Bizim hedefimiz bu sene sonu. UMTAS-GM’nin ilk atışı yapıldı, sene sonu inşallah sahada kalifikasyonu bitmiş olarak seri üretime hazır olacak.

Defence Turkey: ROKETSAN, UMTAS-GM’yi sözleşme altında bir sipariş üzerine mi yoksa kendi öz kaynaklarıyla mı geliştiriyor?

Murat İKİNCİ: Tamamen öz kaynaklarımızla yürütülen bir proje. ROKETSAN olarak aslında bizim şu anda yaptığımız şey bütün gelirimizi AR-GE’ye yatırarak türev ürünler ortaya çıkartmak.

Defence Turkey: Peki burada hedef platformlar nelerdir? Kara Kuvvetlerine ait ATAK ve ATAK-2 helikopterleri mi?

Murat İKİNCİ: Helikopterler, ayrıca SİDA’lar ve kara araçları. Şu anda tanksavar füzesi atabilen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) ve zırhlı KMC benzeri araçlar bu füzemizi kullanabilecek. Tabi helikopterden atıldığı zaman menzili daha yüksek olacak. Temel hedef kitlesi kara araçları, SİDA’lar ve helikopterler diyebiliriz.

Defence Turkey: Şimdi AKYA’da bazı modifikasyonlar yapıldı iyileştirmeler oldu. Bu iyileştirme süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne zaman hizmete girecek?

Murat İKİNCİ: AKYA şu anda hizmette. Türk Deniz Kuvvetleri AKYA’yı kullanıyor ama AKYA zaten bitecek bir platform değil üzerine devamlı iyileştirmeler yapılıyor. Yeni teknolojileri üzerine angaje edeceğimiz bir platform. AKYA Ailesi ORKA ile beraber aslında sualtı harbi için çok önemli özelliklere sahip olacak.

Defence Turkey: ORKA Milli Hafif Torpido Projesinde önce siz bazı çalışmalar yaptınız sonra ASELSAN ile bir sözleşme imzalandı. ASELSAN’ın alt yüklenicisi mi oldunuz? Törende öyle bir izlenim oluştu?

Murat İKİNCİ: Hayır, aksine ORKA’nın ana yüklenicisi ROKETSAN, ancak orada iş ortaklığı mantığı ile ilerliyoruz ve ASELSAN ile beraber çalışıyoruz. Şirketler arasında belirli bir iş bölümü var. AKYA’daki tecrübemizi kullanarak çok daha hızlı bir şekilde hava araçlarından da atılabilen hafif sınıf bir torpido geliştireceğiz beraber.

Defence Turkey: Peki ROKETSAN-ASELSAN İş Ortaklığı ile yürütülen ORKA Projesi ile ilgili mevcut takvim hakkında bilgi alabilir miyiz? ORKA’yı ne zaman sahada görebiliriz?

Murat İKİNCİ: ORKA’nın şu anda geliştirme çalışmaları devam ediyor. Zannediyorum 1-2 yıl içerisinde sahada görebileceğiz.

Defence Turkey: ATMACA’nın su altından atılabilir versiyonu (SubATMACA/Encapsulated ATMACA) daha önce gündeme gelmişti. Su altından atılan versiyonda IR ve RF güdüm birlikte hibrit arayıcı başlık olacağı belirtilmişti. Bu hala geçerli mi?

Murat İKİNCİ: ATMACA’nın hem IR, hem RF versiyonları çalışılıyor. Bu aslında harekât ihtiyaçlarına göre kuvvet tarafından belirlenebilecek bir şey. Her iki versiyonu da denizaltından atabileceğiz. Hibrit başlık olmayacak ayrı ayrı iki füze olacak, angaje olunacak hedefe göre istenilen füze atılacak.

Defence Turkey: Murat Bey vakit ayırdığınız için okuyucularımız adına teşekkür ederiz.