EN TR

Latest News

ARAT Motoru Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve Kale Arge arasında imzalanan anlaşma ile gelişmiş turbojet motoru ARAT Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

05 Kasım, 2021

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, yerli ve milli olarak geliştirilen ARAT motoru imza törenini Ankara’da gerçekleştirdi. Kale Arge tarafından geliştirilecek olan ARAT turbojet motoru, önümüzdeki yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. 

ARAT turbojet motoru, Kale Arge tarafından yerli ve milli mühendislik ürünü olarak ilklere imza atacak. Yüksek irtifada düşük yakıt tüketimi ile hizmet verecek ARAT, uzun çalışma ömrü ile dikkat çekiyor. 

ARAT turbojet motoru imza töreninde konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin küresel bir güç olma yolunda kararlılıkla yürümek zorunda olduğunu söyledi.

Savunma sanayisindeki ihtiyaçlar için uzun vadede Türkiye'nin kendi göbeğini kesme zorunluluğu bulunduğunu vurgulayan Demir, "Bu süreçler sancılı geçti. Gerek maliyet gerekse zaman olarak bedeller ödedik. Belki yine hazır alıma gitseydik bundan daha az bedeller öderdik. Bu konforu çok uzun yıllar önce Türkiye yaşadı ve bu mantalitenin belki rahatını gördü operasyonel anlamda. Artık küresel güç olmak istiyorsak, eğer milli çıkarlarımızı her şeye, bütün baskılara rağmen savunmak istiyorsak, empoze edilmek istenen yaptırım uygulama ve kısıtlamalara karşı direnmek istiyorsak bu yolculuğa çıkmak zorundayız." dedi.

Demir, ARAT Projesi'nde Kale Arge'den çok hızlı bir çalışma beklediklerini vurguladı.

Hızın çok önemli olduğunu ve bu konjonktürde kaybedilecek tek bir gün bulunmadığını dile getiren Demir, projenin başarısı için ilgili her kurumun elinden geleni üst düzeyde ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Grup Başkanı Osman Okyay ise Kale Arge olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik gaz türbin motorlarının geliştirilmesi konusunda yoğun çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Kale Arge’nin hedefi gaz türbinli sistemlere yönelik uluslararası düzeyde bir mükemmeliyet merkezi olmaktır. Dolayısıyla tüm çalışmalarımız bu yönde ilerlemektedir. Kale Arge tarafından geliştirilen özgün Turbojet Motor KTJ-3200’ün kalifikasyonunda sona gelindi. Türkiye’nin ilk Turbojet Motoru KTJ-3200, yerli ve milli olma özelliği ile gurur kaynağımızdır. Buradan edindiğimiz tecrübe ve bilgi birikimi ile ARAT motorunu geliştirmeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. Tüm tasarım ve geliştirme; geliştirme testleri dahil tüm test ve değerlendirme faaliyetlerinin ve üretiminin yerli ve milli imkanlarla yürütüldüğünü hatırlatmak isterim.

Savunma Sanayi Başkanlığımızın yönlendirmesi ve desteğiyle yerli ve milli yeni motorumuz olan ARAT’ın geliştirme aşamasının başlamasından dolayı gururluyuz. Başta Savunma Sanayi Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir olmak üzere bu projeye emek veren SSB ekibine ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.”