EN TR

Latest News

ARMA 8x8 Deneysel Askeri Kullanım (DAK) Testlerini Başarıyla Tamamladı!

Dünyanın önde gelen askeri araç üreticilerinden olan OTOKAR’ın ARMA 8x8 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), Kazakistan’da icra edilen Deneysel Askeri Kullanım (DAK) Testleri’nin her aşamasında sağladığı bariz üstünlüğün ve elde ettiği başarının gururu ile Nur Sultan’a geri döndü.

14 Kasım, 2021

Kazakistan Ordusu askerleri tarafından ülkenin farklı coğrafi ve iklim koşullarında zorlu testlere tabi tutulan dünyaca ünlü ARMA 8x8 test edilen en yüksek motor gücüne, balistik ve mayın korumasına, ateş ve hareket kabiliyetine sahip araç olarak kendini kanıtladı ve yüksek performansı ile güvenilirliğini Kazakistan’da bir kez daha gözler önüne serdi.

Savunma sanayii alanında global bir marka olan ve askeri araçları dünyanın 4 kıtasında 55 kullanıcı tarafından kullanılan Otokar’ın dünyaca tanınan ARMA 8x8 zırhlı muharebe aracı, Kazakistan’ın en modern fabrikalarından biri olan KAE’ye (Kazakistan Aselsan Engineering) ait NEFER Uzaktan Komutalı İnsansız Kule Sistemi ile birlikte ülkenin farklı coğrafi ve iklim koşullarında tabi tutulduğu zorlu Deneme Askeri Kullanım (DAK) testlerini üstün başarıyla tamamladı.

6 ay süren testler boyunca Kazakistan Ordusu askerleri tarafından kullanılan ARMA 8x8, 3 farklı Ordu Komutanlığı bünyesinde, 3 farklı kullanıcı heyeti tarafından yapılan faaliyetlerde, toprak yol, kumluk ve çamurlu arazilerde büyük hareket üstünlüğü sağlarken, trafiğe açık şehirler arası yollarda ise bir depo yakıt ile 1.000km’nin üzerinde yol kat etti. 

Askeri mürettebat, 30 ton azami araç ağırlığına sahip ve 105km/s hıza ulaşabilen ARMA 8x8’in 600bg’lik yüksek motor gücü ve dayanıklı helisel yaylara sahip süspansiyon sistemi ile hendek ve köprülerden, dik ve yan eğim engellerinden yüksek sürat ile defalarca hiçbir sorun yaşamadan geçti. Tüm testleri NATO standartlarında yetkin, bağımsız kurumlarca sertifikalı, kendisini muharebe şartlarında kanıtlamış, sınıfının en yüksek mayın/ balistik koruma seviyesine sahip ve aynı zamanda yüzebilen ARMA 8x8, Hazar Denizi’nde 9.5 km/s yüzme hızına ulaşmasının yanında sudaki üstün hareket ve manevra kabiliyetiyle de göz doldurdu. 

11 kişilik (3+8) mürettebatına geniş iç hacim ve konfor sağlayan ARMA 8x8’in klima/ısıtma ve gaz maskesi kullanmayı gerektirmeyen iç basınçlı NBC koruma sistemi, personel ve motor bölmelerindeki otomatik yangın söndürme sistemi testler boyunca mürettebat tarafından kullanıldı. ARMA 8x8 Yardımcı Güç Grubu seçeneği ile ana motoru çalıştırmadan araç içinde tüm sistemlerini çalıştıracak elektrik gücüne sahip. ARMA 8x8, modüler zırh yapısı sayesinde muharebe sahasında değiştirilebilen kompozit modülleri, mayın korumalı 5 nokta emniyet kemerli koltukları, yüzer tabanı ve dışarıdan açılmayı önleyen muharebe kilit sistemi ile kullanıcıya güven veren yapıda.

Muharebe şartlarında alt sistemlerin zarar görmesi halinde dahi muharebeye devam edebilecek üstün özelliklere sahip ARMA 8x8, 3 tekerleği olmasa bile hareket kabiliyetini yitirmediğini, bununla birlikte yaklaşık 1 saatte komple güç grubunu arazi şartlarında yenisiyle değiştirebildiğini kanıtladı. Otokar Central Asia (Otokar'in Kazakistan'daki iştiraki) süreç boyunca kullanıcı tarafından bildirilen ilave konfigürasyon değişikliği isteklerini OTOKAR’ın teknik ve mühendislik gücü sayesinde derhal değerlendirerek, uygun olanları ARMA 8x8’e sahada uygulamayı başardı. İnsansız olması sebebi ile mürettebata yüksek koruma sağlayan, üzerine anti-tank füzeleri entegre edilebilen gündüz ve gece görev kabiliyetine sahip, stabilize NEFER Uzaktan Komutalı İnsansız Kule Sistemi ile ARMA 8x8 DAK testleri esnasında 50km/s hızla ilerlerken isabetli atışlar gerçekleştirerek muharebedeki etkinliğini gösterdi. 

Kazakistan’dan Barys 8×8 Performans Raporuna "Sansürleme" İddiası

Kaynak ULYS Media

ARMA 8x8 ZMA DAK Testleri’nde bir Kazakistan Engineering ve Güney Afrikalı Paramount Group ortak girişim şirketi olan Kazakistan Kazakhstan Paramount Engineering (KPE) Firması ürünü Barys 8x8 (Mbombe 8x8 temelli) ZMA ile yarışmıştır. 4 Kasım 2021 tarihinde Ulysmedia.kz tarafından yayımlanan ‘Kazakistan Zırhlı Aracının Eksikliklerini Kim Gizliyor?” başlıklı haberde Barys 8x8 ZMA ile icra edilen testlere ilişkin düzenlenen raporda “bazı eksikliklerin” detaylandırılmasının yasakladığı ve Barys 8×8 ZMA’nın “şiddetle övülmesi” için baskı yapıldığı iddialarına yer verilmiş ve araç ile testlerde yaşanan sıkıntılara ait çarpıcı fotoğraflar paylaşılmıştı.

ULYS Medya tarafından yayınlanan haberin tümüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Who hides the shortcomings of the first Kazakhstani armored car (ampproject.org)