EN TR

Latest News

Elektroland - Bomba İmha Robotu Üretim ve Eğitim Merkezi Açmaya Hazırlanıyor

27 Haziran, 2020

Yaklaşık 25 yıldan bu yana ürettiği bomba imha robotlarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğüne kritik kabiliyetler kazandıran Elektroland Defence, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Bomba İmha Robotu Üretim, Test, Eğitim ve Ar-Ge Merkezi yatırımı için inşa faaliyetlerine başlamaya hazırlanıyor.  Ankara-Konya yolu üzerinde inşa edilecek merkez, toplam 6500 m²’lik bir alanda yer alacak. Devletin tahsis ettiği arazi üzerinde, 30 yıllık irtifak hakkı verilerek ile tesis edilecek merkezin, inşasının bu yılın temmuz ayında başlaması ve dört ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

Robotlar için Test Ünitesi de Olacak

Yeni fabrikada; tasarım atölyesi, son teknoloji CNC tezgahlarının yer alacağı seri üretim bandı ve idari birimler yer alacak. Üretilen robotların ve ilgili sistemlerin testleri de yine fabrikada oluşturulacak Test Merkezinde gerçekleştirilecek. Tesis de ayrıca bir de Ar-Ge merkezi bulunacak.

Güvenlik güçlerinin geri beslemeleri, talep ve tecrübeleri doğrultusunda saha tecrübesi yüksek, Elektroland Defence bomba imha robotları halen Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü bomba imha timleri tarafından sahada etkin olarak kullanılıyor. Özellikle yurtiçinde büyükşehirlerde, terörle mücadele bölgesinde, sınır ötesinde ise; Irak ve Suriye’de birçok asker ve güvenlik görevlisinin en büyük yardımcılarından biri haline gelen Bomba İmha Robotları ayrıca ihraç edildiği birçok ülkede de kritik görevler üsteniyor.

Elektroland Bomba İmha Robotları Libya’da Aktif Görevde!

Elektroland Defence tarafından geliştirilip, üretilen TMR-I Dinçer ve TMR-II Çetin bomba imha robotları yakın dönemde medyaya yansıyan görüntülerde Libya’da Türk askeri ile birlikte görüntülenmişti. Firmanın ürettiği farklı özelliklerdeki bomba imha robotlarının hepsinin ismi ise, ayrı ayrı şehit asker ve polislerin adını taşıyor.