EN TR

Latest News

İHRACAT KAPISI: SEDEC 2024 Şimdi İhracat Zamanı

Date: 26 Mart, 2024

Dünyada yaşanan son gelişmeler ve gerginlikler ülkelerin savunma ve güvenlik harcamalarını arttırmalarına neden oluyor. Uzun zamandır güvenlik harcamalarını kısıtlayan ülkeler artık kesenin ağzını açmış durumda. Ülkemizde özellikle son 15-20 yılda gelişen sektörümüzün artık ihracat ile şahlanma zamanı. Geçtiğimiz aylarda Savunma ve Havacılık İhracatçı Birliği tarafından açıklanan rakamlar ve firmalarımızın kazandığı başarılar bunun en önemli göstergesi. Hedef ihracat mottosu ile ilk yıllarından beri yurtdışı tedarik makamlarını Ankara’ya sektörün kalbine taşıyan SEDEC, 2022 yılında 51 ülkeden gelen tedarik makamlarını sektörün en iyileri ile buluşturdu. 5800 B2B ve B2G’nin gerçekleştiği etkinlik sonrasında, firmalar kurduğu bağlantılar ile yabancı tedarik makamlarına mal ve hizmet sağlamaya devam etti. SEDEC 2022 sonrasında, bile birkaç ay boyunca yurtdışından gelen yabancı heyetleri firmalar ile buluşturmaya devam etti.

Ülkelerin sektör EN’leri SEDEC’e davet edildi

Güney Amerika, Asya Pasifik ve Ortadoğu ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 80’den fazla ülkenin temsilcilerini SEDEC’e davet ettiklerini ve geçen yılın rekorunu kırmak için çalıştıklarını ve SEDEC’in ihracat odaklı stratejik öneme sahip bir etkinlik olduğuna dikkat çeken SEDEC Organizasyon Komitesi Başkanı, Hilal ÜNAL, “Türkiye’de geliştirilmiş olan sistem ve ekipmanların dost ve müttefik ülkelere ihracatı ile ilgili olarak çalışmalarımızı söz konusu bölgelerde yoğunlaştırdık.” dedi.

Ülkeler güvenlik ve savunmaya daha çok bütçe ayırıyor

ÜNAL “Ülkeler güvenlik sektörüne eskisine oranla daha fazla bütçe ayırıyorlar, tüm dünyada yaşanan çatışmalar çatışmalar neticesinde ihtiyaçlar arttırıyor. Bu da teknolojinin güvenlik ve savunma sektöründeki hızlandırıcı etkisinden kaynaklanıyor. SEDEC’e katılan firmalar burada sağlanan işbirliği ortamı ile ihracat hedeflerini gerçekleştirebilecekleri fırsatları da yakalamış olacaklar” şeklinde konuştu. 

SEDEC 2024 Dünya Devlerini ağırlıyor

Ünal, 21-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara ATO Congresium’da düzenlenecek SEDEC Türkiye 2024’de yurtdışı sınır ve güvenlik, iç güvenlik kurumları ve bağlı birimlerin katılımcıları yanısıra özellikle ihracatın diğer fazı olan yabancı OEM’lerin tedarik zincirine Türk tedarikçilerini de bağlamak için Boeing, Airbus, Tawazun Holding, Thales, BAE Systems ve KAI gibi daha bir çok kritik dünyanın dev oyuncuları da SEDEC 2024’e davet edildiğini bildirdi.