EN TR

Latest News

Mehmetçik Yaşam Ekipmanları Sergilendi

7 Nisan tarihinde Kara Havacılık Komutanlığında yazılı ve görsel basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni giren silah ve ekipmanların tanıtımı yapıldı.

07 Nisan, 2021

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı iştirakleri ile Millî Savunma Bakanlığınca yerli ve millî olarak üretilen arazide kullanılan yaşam alanları, emniyet ve kolaylık tesisleri, kıyafet, koruyucu melbusat, silah, teçhizat ile gıda malzemelerinin kamuoyuna tanıtıldığı etkinlik Ankara Kara Havacılık Komutanlığında gerçekleştirildi.

Üç bölümden oluşan basın turunda ilk bölümde engel ve tahkimat malzemeleri ile balistik korumalı nöbet kulübe ve kuleleri; ikinci bölümde, yaşam destek üniteleri; üçüncü bölümde ise yerli ve millî üretim olan silahlar, hafif/ağır silah mühimmatları,PMKİ/METİ teçhizatı ile optik malzemeler, giyim-kuşam, teçhizatları ve gıda malzemeleri tanıtıldı.

İlk bölümde Üs bölgesinin dış emniyeti; saldırılara karşı, uygun derinlikte ve uygun sayıda yerli ve millî; Millî Savunma Bakanlığı birimlerince üretilmiş engel, tahkimat ve gözetleme sistemlerinin tanıtımı yapıldı.  Akordion engeller adı verilen  tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla yapılmış; içerisine kum, moloz, çakıl ya da toprak doldurulan  bu bariyerler mehmetçiğin özellikle sınırdışı harekat sırasında taciz atışlarından korunmasını ve güvenli bir üs bölgesi oluşturulmasını sağlıyor. Bu bariyerler ayrıca dikenli şerit tel üstüvane ve kafes teli ile güçlendirilebilirken, istenildiği takdirde, akordion engel sistemine üstten ve alttan mazgallı mevzi de yapılabiliniyor. Üs bölgesinin etrafı ve girişi, çeşitli boyutlarda beton T duvarlarla çevrilirken, bu beton duvarlar, çevre emniyetini almak ve bombalı araç saldırılarında araç hızını yavaşlatmak maksadıyla yapay engel olarak  da kullanılabiliyor. Üs bölgesinin girişi, ayrıca mayın ve bomba arama köpekleriyle de destekleniyor.

  

Üs bölgesi yaklaşma istikametlerini gözetlemek maksadıyla, iki katlı lego kule adı verilen gözetleme kuleleri kullanılırken, birinci emniyet kademesinin geçilmesini müteakip, araç park yerleri ve kurşun geçirmez cam ve uygun kalınlıkta betondan oluşan mono-blok nöbet kulübeleri bulunuyor. Araç park yerinde ayrıca akaryakıt ikmali de yapılabiliyor.

Sergide ayrıca ilk önce Kuzey Irak'ta kullanılan ve bu yıl itibariyle Suriye'deki TSK birlikleri tarafından da kullanılmaya başlanılan Modüler Yaşam Konteynerlerinin de tanıtımı yapıldı.

Bu bölüm ise şu alanlarda oluşuyor;

1. Görüntü izleme merkezi: 

Üs bölgesinin yakın emniyetinin sağlanması maksadıyla serçe mini insansız hava aracı vasıtasıyla havadan elde edilen görüntüler kesintisiz olarak incelenmekte, böylece üs bölgesine yapılabilecek saldırılara karşı gerekli tedbirler önceden alınmaktadır. 

2. Yaşam alanları 

Bunker yaşam alanı: 

Koğuş, yemekhane, gazino ve dinlenme alanı olarak düzenlenmiştir. Havan ve roket saldırılarına karşı koruma sağlayan bunkerlar, sığınak, mevzi ve yaşam alanı olarak kullanılabilmektedir. Modüler yapıda olduğundan istenilen personel sayısı kadar barınma imkânı sağlar. 

Konteyner yaşam alanı: 

Aynı anda sekiz Mehmetçik’in barınabildiği yaşam konteyneri, aynı zamanda çalışma alanı olarak da kullanılabilmektedir. Alt ranzalarda birer adet masa ve ikişer adet sandalye mevcuttur. Modüler olarak tasarlanmıştır. İstenildiğinde sökülerek başka yere kurulabilmekte ve helikopter ile taşınabilmektedir. 

Manga yaşam alanı: 

Manga yaşam alanı akordiyon engel sistemleri ile tahkim edilmiştir. Havan ve roket saldırılarına karşı koruma sağlar. Modüler olarak tasarlanmıştır. Modüler yapıda olduğundan istenilen personel sayısı kadar barınma imkânı sağlar. Havan ve roket saldırılarına karşı tahkimat sağlamak maksadıyla toprak seviyesinin altında inşa edilir. Çatı zemin seviyesindedir. 

3. Banyo, çamaşır, tuvalet ve revir konteynerleri, 

4. Seyyar fırın ünitesi, mutfak ünitesi, soğuk hava deposu ve mutfak makineleri 

Sergi alanın son bölümünde ise arazide kullanılan yaşam alanları, emniyet ve kolaylık tesisleri, kıyafet, koruyucu melbusat, silah, teçhizat ile gıda malzemeleri kamuoyuna tanıtıldı.

TSK envanterine giren MKE üretimi PMT-76 7.62x51 Makinalı Tüfek, MPT serisi tüfekler, KNT-76 ve ZMA araçlarının modernizasyonunda kullanılacak 25mm silah sistemi, Aselsan ve Transvaro üretimi termal elektro optik sistemler, yine Aselsan ve 3EOS üretimi optik ve termal nişangahlar da sergi alanında tanıtılan ve dikkat çeken ürünler oldu.