EN TR

Interview

Pirireis, Dünyanın Herhangi Bir Yerinde, Herhangi Bir Zamanda Tevdi Edilecek Herhangi Bir Görevi Sorunsuz Bir Şekilde Yerine Getirmeye Muktedirdir!

14 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Denizaltı Filosu Komutanlığı ziyaretimiz kapsamında ilk durağımız olan Denizaltı Filosu Komutanlığı Karargah binasında Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Timur YILMAZ ile özel bir söyleşi gerçekleştirdikten sonra ikinci durağımız olan Pirireis Denizaltısını ziyaret etmek üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığına intikal ettik. Burada halen devam eden Deniz Kabul Testleri (DKT) kapsamında bir sonraki seyir testi için hazırlıkları yapılan REİS Sınıfı (Tip 214TN) Pirireis Denizaltısını, 25 Mayıs 2023 tarihinde suyla buluşan kardeşi Hızırreis Denizaltısının hemen arkasında rıhtıma bağlı olarak bulduk. Önce Piriries Denizaltısını gezdik ve hem sahip olduğu teknik özellikler, hem de Denizaltı Filosuna kazandıracağı yeni kabiliyetler hakkında ilk elden bilgi aldık. Ardından, Piriries Komutanı Dz. Alb. Necati KARACA ve gemi personeli (Başçarkçı ve Gemi Kıdemli Astsubayı) ile kısa birer söyleşi yaptık.

Date: Issue 128 - March 2024

Defence Turkey: Bir Denizaltı Komutanının başlıca görevleri nelerdir?

Dz. Alb. Necati KARACA: Benim esas görevim, denizaltımı her an harbe hazır halde tutmak olduğundan, personel-eğitim ve materyal konularında yol gösterici ve denetleyici görevini aktif olarak icra etmekteyim. Ana görevimiz, Türkiye’nin çevre denizlerinde deniz hak ve menfaatlerinin korunmasına yardımcı olmak maksadıyla her an harbe hazır olmaktır. Bunun için tek gemi eğitimleri, taktik eğitimler ve tatbikatlara iştirak etmekteyiz.