EN TR

Latest News

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı KKTC’de başladı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatında yer alan sivil ve askeri unsurların katılımıyla, 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tatbikat; Kara ve Deniz olmak üzere iki safha halinde, Girne 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde, Doğu Akdeniz’de, Gazimağusa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları ve kara suları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda icra edilecek.

Date: 23 Ekim, 2023 Update: 21 Temmuz, 2024

Arama Kurtarma görevleri kapsamında icra edilecek tatbikat, gerçek durumda da meydana gelmesi mümkün olan olayları içeren senaryolar dâhilinde; Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arama kurtarma teşkilatlarının karşılıklı uyumu ve işlerliğini denemek, geniş çaplı katılımın sağlanacağı müşterek bir senaryo içerisinde, birlikte arama kurtarma harekâtı icra edebilme yeteneklerini geliştirmek, ortaya çıkabilecek aksaklıkları tespit edilmesi ve giderilmesi hedefleniyor.

Tatbikatın Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında, tatbikata ilişkin brifing veren,  KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman AYTAÇ, “zamana karşı bir yarış” olarak nitelendirdiği arama kurtarma faaliyetlerinin profesyonel personel, iyi organizasyon ile yakın koordinasyon ve iş birliğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

KKTC’nin egemenliğini ilan ettiği toprakları, 12 mil kara suları ve hava sahasının arama kurtarma bölgesi olduğunu ifade eden Tümgeneral AYTAÇ, KKTC arama kurtarma ekiplerinin 2002’den bu yana 112 arama kurtarma görevi icra ettiğini belirtti.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın bu sene 19’uncusunun gerçekleştirileceğini bildiren Tümgeneral AYTAÇ, tatbikatın amacını, “arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve birlikte çalışma usullerini geliştirmek, arama kurtarma personelinin eğitimi ve insani yardım harekatı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki işbirliği denemek” olarak sıraladı.

Tatbikatın kara ve deniz olmak üzere iki safha ve üç senaryo halinde yapılacağını ifade eden Tümgeneral Osman AYTAÇ, “Arama kurtarma harekatı doğrudan insan hayatı ile ilgili olduğundan zamana karşı ve ölümle yaşam arasında bir yarış halinde icra edilmek zorundadır. KKTC, anavatanı Türkiye Cumhuriyeti unsurları ile gönül ve emel birliği içerisinde her ortamda gece ve gündüz kara sularında veya uluslararası sularda her yerde her zaman arama kurtarma harekatı icra etmeye hazırdır” dedi.

Tatbikatın Birinci (Kara) Safhası

Tatbikata K.K.K.lığı, Dz.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı, J.Gn.K.lığı, SG.K.lığı, KKTC unsurları, sivil kurum ve kuruluşlar ile dost ve müttefik 7 ülke (Azerbaycan, Pakistan, Cibuti, Filipinler, Kosova, Katar, ve Libya) gözlemci statüsünde katılım sağlıyor.

Tatbikatın 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde bugün (24 Ekim tarihinde) icra edilen Birinci Safhasında, senaryo gereği;

  • KKTC hava sahasında İzmir-Ercan güzergahında uçan bir yolcu uçağı tarafında tehlike sinyali (ELT/PLB) verilmesi,
  • Aynı zamanda Uydu Destekli Arama ve Kurtarma Sistemi (SARSAT, Search & Rescue Satellite Aided Tracking) üzerinden ELT/PLB tehlike sinyalinin Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) tarafından alınması,
  • Durumun Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne (Hv.AKKM) bildirilmesi üzerine,

KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçerek, bir Arama Kurtarma Helikopteri, bir Ambulans Helikopteri, uygun Arama Kurtarma Birlikleri (AKBİR) ve yeteri kadar sağlık personeli ile bölgeye sevk edilerek arama kurtarma faaliyetine başlanıldı ve T.C. Arama Kurtarma Teşkilatından da A/K faaliyetine destek talebinde bulunuldu.

Talep üzerine T.C. Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçerek, Arama Kurtarma faaliyetine destek vermesi maksadıyla, 1x Arama Kurtarma Uçağı, 2x Arama Kurtarma Helikopteri, 1x Baykar TB2 İHA ve 1x Arama Kurtarma timini olay yerine sevk etti.

Arama Kurtarma Uçak ve Helikopterleri kaza yapan uçağı arayıp bulduktan sonra A/K helikopterince Arama Kurtarma İhtisaslı Personel (AKİP) olay bölgesine Fast-Roping tekniği ile indirildi.

AKİP tarafından uçak bölgesinin keşfi yapılarak, keşif neticesince tespit edilen kazazedelere ilk müdahale yapılmasının ardından Güv.K.K.lığı ve J.Gn.K.lığı helikopterleri ile kazazedelerin tahliyeleri sağlandı.

Müteakiben;

  • OYK emir komutasındaki A/K Unsurları kaza bölgesine geldi,
  • Kaza bölgesinin keşfi yapılarak A/K unsurlarının koordineli ve uygun şekilde olaya müdahale etmeleri sağlandı,
  • A/K faaliyetleri ile koordineli olarak kaza bölgesinin çevre emniyeti alınarak, izinsiz olarak bölgeye girmeye çalışan kişiler uzaklaştırıldı,
  • Bölgeye gelen itfaiye unsurlarınca uçaktaki yangına müdahale edilerek söndürme ve soğutma işlemleri gerçekleştirildi.

A/K unsurları tarafından uçak içerisinde ve kaza bölgesinde kurtarma ve tahliye faaliyetleri icra edilerek tespit edilen kazazedelere ilk ve acil müdahaleler sağlık ekiplerince yapıldı. Daha sonra kurtarılan diğer yolcular ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Alan araması sırasında İHA tarafından düşen uçağın kuzeybatısındaki uçurum kenarında bir yaralının tespit edilmesinden sonra Sivil Savunma ekibi tarafından kayalık alandaki yarlardan kurtarma halatı ve makara sistemi ile geçilerek kazazede ambulans ile tahliye edildi. Drone kullanılarak ormanlık alanda tespit edilen diğer bir kazazede ise helikopter tarafından kurtarılarak bölgeden tahliye edildi.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın başarıyla tamamlanan Kara Safhasını, KKTC Cumhurbaşkanı vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu TÖRE, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin ERTUĞRULOĞLU, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin FEYZİOĞLU, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman AYTAÇ ile askeri yetkililer de takip etti.