EN TR

Latest News

Uluslararası Anadolu Kartalı - 2023/2 Eğitimi Devam Ediyor

Uluslararası Anadolu Kartalı - 2023/2 (AE-23/2)) Eğitimi, 02 Mayıs - 12 Mayıs 2023 tarihleri arasında 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında (Konya) Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları unsurları ile Azerbaycan, BAE, İngiltere, Katar, Pakistan ve NATO AWACS unsurlarının filli olarak, ABD, Avusturalya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gürcistan, İsveç, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya ve Umman’ın gözlemci statüsünde katılımıyla icra edilecektir.

Date: 08 Mayıs, 2023 Update: 14 Nisan, 2024

Anadolu Kartalı Eğitimi, gerçek harekata benzetilmiş bir ortamda, pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekâta yönelik eğitim seviyelerinin artırılması, müşterek ve birleşik harekât usullerinin denenmesi ve geliştirilmesi, gerçek harekât kapsamında kayıpların asgari seviyeye indirilmesi ve görev etkinliğinin azami seviyeye çıkarılması amacımla her yıl milli ve/veya uluslararası olarak Anadolu Kartalı Eğitim Merkezinde (Konya) icra edilmektedir.

Eğitimler kapsamında icra edilen görevlerin eş zamanlı veya çok kısa sürede değerlendirilmesi maksadıyla kullanılan Hava Muharebesi Gösterim Sistemi ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemi gibi eğitim yardımcıları da dikkate alındığında katılımcı unsurlara harbe hazırlık seviyelerini artırdıkları ileri seviye bir müşterek eğitim ortamı sunmaktadır.

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi dünyada benzer imkanlara sahip 3 taktik eğitim merkezinden biri olup, Avrupa’da yer alan tek taktik eğitim merkezidir. Tatbikat bölgesi 300x400 km2 alanda Tuz Gölü ve çevresini kapsayan bölgede icra edilmektedir. Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nin kuruluşundan bugüne kadar 15 ülke katılımıyla 25 dönemi uluslararası, 21 dönemi milli olmak üzere toplam 46 eğitim dönemi uygulanmış ve yaklaşık 26.000 sorti uçuş icra edilmiştir.

EĞİTİMİN AMACI

Milli ve yabancı unsurların gündüz müşterek harekât yapma imkân ve kabiliyetlerini geliştirmek ve kuvvetler arası karşılıklı desteği artırmak.

Gerçeğe yakın harekât ortamında, av uçakları ve satıh (kara ve deniz üzerinde) konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekâtı görevlerinin planlama ve icrasını sağlayarak, katılımcıların eğitim seviyelerini yükseltmek.

Yeni taktik ve tekniklerin denenmesine imkân sağlamaktır.

Katılımcı Yabancı Unsurlar:

Azerbaycan 2 x SU-25, Pakistan 5 x F-16, Katar 5 x Eurofighter Typhoon, İngiltere 4 x Eurofighter Typhoon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 4 x F-16 ve NATO 1 x E-3A ile katılıyor.

Katılımcı Milli Unsurlar:

Türkiye’den ise 4 x F-4E/2020, 34 x F-16, 1 x E7T, 1 × KC-135R, 1 x ANKA-S SİHA ve 1 x AKINCI TİHA (Bu yıl ilk kez Uluslararası Anadolu Kartalı – 2023 Eğitimi’ne katılıyor).